Almanya’da ‘HIZRAY’ testi: ‘İstanbul’u birbirine bağlayan olağanüstü bir ring hattı olacak’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, raylı sistemlerinde kullanılması muhtemel yeni nesil trenleri denemek için üzere Almanya’nın Düsseldorf şehrine gitti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Pelin Alpkökin’in de eşlik ettiği İmamoğlu, Siemes Mobilite ve Teknoloji Merkezi’nde kendisi ve beraberindeki heyetle sunuma katıldı. İmamoğlu, aralarında Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Geliş’in de bulunduğu yöneticiler tarafından, raylı sistemlerdeki yenilikler ve finansman sağlanması gibi konularda bilgilendirildi.

Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 2 saat süren sunumun ardından, “manyetik levitasyon” yöntemiyle raylara değmeden yol alan ve 180 kilometreye kadar hız yapabilen yeni nesil trende test sürüşüne katıldı.

İmamoğlu, “İstanbul’un HIZRAY’la ilgili sürecinde, farklı hızları yakalayan trenlere ihtiyacımız var. Boğazın altından geçişi de önemli elbette. Ama aynı zamanda biz, 75 kilometreyi 50-55 dakikada alan, 12 durakta duran, dolayısıyla dönem dönem 170-180 kilometreye kadar hız yapabilen trenlerle, imkanımız olduğunda inşallah başlayacağımız ve İstanbul’u birbirine bağlayan olağanüstü bir ring hattı olacak. Onun için bugün de Almanya’nın önemli bir kuruluşunda test sürüşlerine katıldık ve trenlerin o hızlı halini deniyoruz. Umarım İstanbul’a bir an önce gelir” dedi.

Değerlendirme konuşmasından sonra trenin makinist koltuğuna geçen İmamoğlu, 6 kilometrelik hatta yaşadığı deneyimi, “Heyecan verici” sözleriyle anlattı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir