Ünlü Olmak İçin Tek Yolu Osurmak Olan Adamın İnanılmaz Hikâyesi: Joseph Pujol

19. yüzyılın sonlarında en yüksek ücretli performans sanatçısının kim olduğunu biliyor musunuz? Adı Joseph Pujol’du ve çok tuhaf bir yeteneği vardı. İstediği zaman osurabiliyorduve bunu çeşitli tonlarda yapabiliyordu.

Peki bu ilginç yeteneği tam olarak nereden geliyordu? 

Her şey nasıl başladı?

Joseph Pujol’un arkasından hava ya da su alıp çıkarabilme yeteneği vardı. Bu yeteneğini ilk kez denizde yüzdüğü bir yaz günü fark etti.

Suya dalmak için derin bir nefes aldı ve karın kaslarını kasınca iç organlarının soğuk suyla dolduğunu hissetti. Korkuya kapılarak kıyıya çıktı ve suyun arkasından musluktan akar gibi aktığını görünce hem kendisi hem de çevresindekiler şaşkına döndü.

Doktor, sağlığının yerinde olduğunu söyleyince Joseph bu yeteneğini geliştirmeye başladı.

Askerlikteyken Joseph, sahne adı olacak Le Pétomane takma adını da kazandı. İsmi, Fransızca’da osurmak anlamına gelen “péter” ve “maniac” kelimelerinin birleşiminden oluşuyordu.

Askerlikten sonra Marsilya’ya dönen Joseph, fırıncılık yaparken müşterilerini gizli yeteneğiyle eğlendirdi.

Daha geniş kitlelere hitap etmek isteyen Joseph, kısa sürede neredeyse tüm izleyicileri kendine çekmeyi başarmıştı.

Seyircilere osuruğunun tamamen kokusuz olduğunu söylüyordu. Sonrasında ise fırtına, top atışı ve basit müzik parçaları taklitleriyle seyircileri eğlendiriyordu.

Gösterinin ilerleyen kısımlarında sahneden inip pantolonunun arkasındaki gizli açıklıktan bir boru bağlayarak aynı anda iki sigara içiyor, mumları üflüyordu. Hatta küçük bir flüt bağlayarak melodiler çalıyordu.

Gösterileri o kadar beğeniliyordu ki seyircilerin çoğu gülme krizine giriyordu. O dönemde sıkı korseler giyen kadınlar, nefessiz kalıyordu. Hatta olası bir acil durum için gösteriler sırasında hemşireler bile eşlik ediyordu!

Joseph, gösteri aldığı süre boyunca Prens Edward ve Belçika Kralı II. Leopold gibi isimlere bile özel gösteriler yaptı.

Nitekim gösteri aldığı yerden ayrıldı ve kendi tiyatrosunu açarak 20 yıl daha performans sergiledi. 1914’te I. Dünya Savaşı başlayınca sahneyi bıraktı ve Marsilya’ya döndü. Fırıncılık yaptı, daha sonra Toulon’da bir bisküvi fabrikası satın aldı.

Joseph Pujol, 1945 yılında 88 yaşında öldü. Paris’teki bir tıp okulu, merak edilen anatomisini incelemek için cesedini satın almak istedi ama ailesi bunu reddetti.

Kaynaklar: The Curious Rambler, Weird Historian

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir